Cestovať vo vnútrozemí republiky môže byť celkom jednoduché, počasie sa dá dobre odsledovať dopredu, tak sa vieme podľa toho aj obliecť a niekedy tým ušetriť veľa miesta. Taktiež pri prípadných vzniknutých problémoch určite nieje problém zohnať pomoc, prípadne sa obrátiť na asistenčnú službu. Pri zahraničnej dovolenke na motorke budeme toho potrebovať trošku viac.
Ako sa zbaliť na dovolenku ?
Hotovosť
Takmer v celej EÚ postačí aj euro pokiaľ sa chystáte platiť kartou, ale vždy je dobré mať aj rezervu a zmenený určitý obnos peňazí podľa toho kam sa chystáte, nie všade sa dá platiť kartou. Ak sa vám nebude chcieť meniť peniaze dopredu, je možné sa čiastočne spoľahnúť, že sa vám podarí nájsť bankomat v danom štáte ktorý dokáže prijať vašu kartu. Treba si svoje financie rozdeliť a každú časť si odložiť na iné miesto, aby ste pri prípadnej krádeži alebo svojej chybe nezostali úplne bezradný.
Poistenie
Určite pri každom cestovaní je dobré mať vhodné poistenie. Nieje naškodu mať uzatvorené kvalitné PZP s asistenčnými službami, prípadne aj poistenie proti krádeži vozidla. Obzvlášť pri cestovaní do zahraničia by som určite nepodceňoval asistenčné služby, pretože pri cestovaní bude vozidlo asi to najhlavnejšie čo budete mať a potrebovať. Taktiež nieje naškodu cestovné poistenie v ktorom môžu byť zahrnuté liečebné náklady, zodpovednosť, úrazové poistenie, batožina.
Doklady a kópia dokladov
- Občiansky preukaz
- Pás
- Vodičský preukaz
- Technický preukaz
- Zelená karta
- Zdravotné poistenie
V rámci Európskej únie nám postačí aj len samotný občianský preukaz, ale môže nastať situácia, že vás niekto okradne, alebo niekde stratíte aj celú peňaženku, kópiu/zálohu dokladov si uložte na iné miesto ako sú vaše hlavné doklady.
Náhradné kľúče od vozidla, alebo od kufrov a ostatných zámkov. Náhradné kľúče si nezabudnúť umiestniť na iné miesto ako svoje hlavné kľúče.
Lieky
Lieky, si treba zbaliť aj podľa toho kam cestujeme. Predsa ideme do inej klímy, kde sa môžu nachádzať iné virózy, choroby. V rámci Európskej únie to až taký problém nieje ako keby ideme napríklad smer Turecko, kde nás môže zastihnúť napr. faraónova pomsta a bežné lieky by nemuseli byť účinné. Kvôli skladnosti si osobne nikdy neberiem celé tabuľky liekov ale iba ústrižky s pár dávkami.
Základné lieky čo si zbaliť:
- Lieky proti bolesti a lieky proti nevolnosti
- Lieky na teplotu
- Lieky na hnačku a bolesti brucha, vracanie
- Lieky proti alergii, niečo na zmiernenie svrbenia, poštipnutie hmyzom
- Kvapky do uší a kvapky do očí
- Sprej do nosa na nádchu a niečo na bolesť hrdla
- Niečo na pokožku na prípadné otlaky, zapareniny, odreniny
- Octanový krém v prípade opuchov, drobných vyvrtnutí a pod.
- a taktiež sa môže zísť aj magnézium alebo niečo od únavy
Náradie a údržba
Základné náradie, by ste mali mať pri sebe aj pri hoc akom bližšom výlete, obzvlášť ak preferujete offroad a hory, kde prechádza veľmi málo ľudí.
Čo by malo obsahovať základné náradie a diely ? Treba si pozrieť aké typy, rozmery skrutiek a matíc sa nachádzajú najčastejšie na motocykli. Každý výrobca sa snaží všetko zjednocovať, aby sa určité časti dokázali spraviť čo najmenším počtom druhov náradia.
- skrutkovače
- sada imbusových kľučov
- sada torx kľúčov
- kombinované kliešte
- vidlicové kľúče alebo orechy / gola sada, treba vybrať podľa motocykla, ale najpoužívanejšie bývajú 10,13,17,19mm
- zdrhavacie pásky
- lepiaca páska
- nahradné skrutky, matice, podložky
- zapaľovač
- spojka na reťaz
- v niektorých prípadoch sviečku a náhradné žiarovky
- sada na opravu defektu
- lanko na opravu spojky ak samozrejme nemáte hydraolickú
- náhradné plynové lanko
- môže sa hodiť aj tekutý kov alebo lepidlo na strhnuté závity
- motorový olej
- olej na reťaz, prípadne aj čistič na reťaz
- v niektorých prípadoch pre skúsenejších sa možno bude hodiť aj nejaká malá bluetooth diagnostika alebo multimeter
Sada na opravu defektu + malý kompresor alebo pumpu, záleží od toho či máme bezdušové kolesá alebo s dušou. Ak máme dušu, môže to byť trošku náročnejšie, budeme potrebovať sprej na opravu defektov, čo však nie vždy funguje, zostáva tak už iba možnosť vymeniť alebo zalepiť dušu, kde však potrebujeme aj montážne páky čo vie zabrať dosť priestoru.
Pri bezdušových kolesách vo väčšine prípadoch postačia jednoduché knoty a CO bombičky, je to malé, lacné a veľmi dobre skladné. S knotmi jednoducho zalepíme koleso, s bombičkami ho nafúkneme aspoň čiastočne, na najbližšej pumpe upravíme tlak na požadovanú hodnotu.
Toaletné a hygienické potreby
Záleží na akú dlhú cestu plánujete ísť. Vo väčšine prípadoch by mal postačovať sprchový gél, šampón (Pre gurmánov postačí aj 2v1), malé vlhčené utierky a toaletný papier a prípadne tekutý praci prášok. Ak sa chystáte na dlhšiu trasu, čo môžu byť aj mesiace budú sa určite hodiť aj vatové tyčinky, holenie a nožničky na nechty.
Ak sa chystáte do teplých krajín alebo v letnom období, určite nezabudnite krém na ochranu pred slnkom, prípadne aj krém po spálení. Väčšinou v teplých krajínach motorkári jazdia na ľahko a asi nikto by sa nechcel spiecť na slnku a potom so spečenou pokožkou pokračovať cestovať po priamom slnku.
Jedlo a voda
Vo väčšine prípadoch sa dá niekde zastaviť a najesť, prípadne si nakúpiť v potravinách. Niekto však môže mať dosť problémy s rôznými intoleranciami a alergiami čo je aj môj prípad. V cudzích krajinách preto môže byť dosť problém sa niekde najesť nakoľko môže nastať jazyková bariéra či už z vašej strany alebo zo strany obsluhy. Osobne si vždy beriem do zálohy malý skladný plynový varič s ešusom a hotové balené jedlá bez Ečok, takzvané MRE (Meal Ready to Eat). Odporúčam sa vyhýbať lacným sáčkovým polievkám z potravín, pretože prípadné črevné ťažkosti by mohli pekne pokaziť dovolenku. Najlepšie skladné a aj najbezpečnejšie na prepravu sú dehydrované jedlá. Sú ľahké, malé a nehrozí, že sa sáčok pretrhne v preplnených kufroch a znečistí všetky veci.
Kemping
Ak sa chystáte prespávať formou kempovania, nesmie vám samozrejme chýbať kvalitný stan, samonafukovacia karimatka, nafukovací vankúš(niekto možno použije aj časť svojej batožiny napr. oblečenie), spacák, nejaké svetlo, zapaľovač, varič na jedlo, ešus alebo riad, príbor. Mohol by sa hodiť aj alarm s detekciou vibrácii, aby ste sa ráno neocitli bez batožiny alebo motocykla.
Elektronika
Najväčší základ je asi nabíjačka na telefón, prípadne interkom. Veľkou výhodou je mať nabíjačku na motocykli alebo vo vozidle. Neviem si už ani predstaviť bez toho fungovať. Určite sa tiež zíde aj powerbanka pre dodatočné napájanie napr. interkomu ak nevystačí batéria. Ďalej nesmie chýbať navigácia a ak máte nejakú akčnú kameru, tak určite ju nezabudnite doma pre zachytenie skvelých momentov. Raz som si natočil formou vlogov celú dovolenku z Chorvátska a aj po x rokoch si to rád pozriem a zaspominám na všetko prežité.
Oblečenie
Na jeden týždeň úplne postačia
- dve-tri náhradné tričká,
- dvoje náhradné trenky,
- kraťasy ak je leto,
- plavky,
- prípadne mikina a tepláky,
- ponožky
- uterák
- nejakú ľahkú obuv alebo šľapky
- kvalitné nepremokavé oblečenie
Samozrejme by bolo dobré si zobrať nejaké malé balenie tekutého pracieho prášku, aby ste si dokázali oblečenie preprať. Ak nechcete prať, ostáva vám len si vziať viac oblečenia, čo pri cestovaní so spolujazdcom môže byť dosť náročné, aby ste zmestili všetky potrebné veci do kufrov. K plavkám sa môže hodiť aj nejaký igelitový sáčok ak by sa nestihli vysušiť po kúpaní.
Najdôležitejšiu súčasť oblečenia zahŕňa kvalitné nepremokavé oblečenie. Obzvlášť ak máte namierene cez veľké pohoria kde je počasie absolútne nevyspitatelné, na jeden strane pohoria môže svietiť slnko, na druhej strane môže byť silný dážď. Odporúčam dvojdielný nepremok, lebo sa dá použiť samostatne aj za chladnejšieho počasia a ľahšie sa to oblieka.
Upevnenie batožiny
Batožinová sieť, cargo web, nejaké stahovacie popruhy alebo gurtňa, môžu sa skvelo zísť na pripevnenie neforemného moto oblečenia alebo kempingovej výbavy na motorku, niekedy nejaká tá gurtňa vie zachrániť aj pri poruche alebo páde.
Palivo ?
Keďže mám v motocykli nádrž iba o objeme 14L, radšej si so sebou beriem 1-2 litre benzínu. Pri cestovaní do zahraničia, ako sa hovorí, iný kraj iný mrav a tak môžete natrafiť na zatvorené benzínky, alebo rôzne “nekvalitné“ čerpacie stanice. Hlavne zásoba paliva navyše sa vám bude hodiť ak preferujete offroad. Niekedy pribaliť palivo do svojej batožiny môže byť celkom nebezpečné ak zvolíte nevhodnú nádobu, alebo ho budete vystavovať vysokým teplotám napr. slnečnému žiareniu. Osobne sa snažím voliť nádobu/fľašu so širokým hrdlom aby sa dala jednoducho dotankovať.
Ostatné zaujimavé a užitočné články
Čarovný Balkán na motorkách 2022
BALKÁN NA MOTORKÁCH 2022 Koniec leta 2022 sa u nás niesol v spoznávaní Balkánskych ciest na motorkách. Prešli sme 6 krajín, viac ako 3400km, spoznali
Dovolenka na motorke, čo všetko si zbaliť so sebou ?
Cestovať vo vnútrozemí republiky môže byť celkom jednoduché, počasie sa dá dobre odsledovať dopredu, tak sa vieme podľa toho aj obliecť a niekedy tým ušetriť
Prišla vám pokuta zo zahraničia ?
Určite sa už niekomu z vás stalo, že vám prišla domov nie moc obľúbená obálka. Dá sa to nejako obísť alebo to proste len nezaplatiť
Kde všade (ne)treba dialničnú známku ?
Je potreba dialničnú známku pre motorku ? Nie úplne všade. Záleži kám plánujete cestovať. V niektorých štátoch pre motocykel dialničnú známku netreba vôbec, niekde sa
AKO VYUŽIŤ MAPU NAPLNO ?
Ako si vložiť Tripmapu cez PC do mobilnej aplikácie Google Maps ? 1. Celá mapa je vytvorená v Google mapách, kliknete na tlačidlo “Celá Mapa“ a